ההיסטוריה של שכונת קריית משה בירושלים

2020-01-23

אם אתם חושבים לקנות דירה בירושלים באחד הפרויקטים שמבוקשים בה, שכונת קריית משה היא שכונה שבהחלט יכולה וצריכה לעניין אתכם. זו שכונה שממוקמת במיקום מצוין בכניסה לעיר קרוב לכל עורקי התחבורה החשובים, שכונה שגובלת בצפונה בשכונת גבעת שאול, ממזרח היא גובלת בקריית הממשלה, מדרום בבית הכרם וממערב באזור התעשייה של גבעת שאול, שכונה איכותית שמאכלסת בעיקר את הציבור הדתי לאומי אך לא רק. יש בה גם חילוניים וגם חרדים, וכולם גרים זה לצד זה בשכנות טובה. אז הנה קצת על ההיסטוריה של השכונה, מתי היא נוסדה ומה עבר עליה עד היום.

תחילתה של שכונת קריית משה

שכונת קריית משה הוקמה בשנות העשרים של המאה הקודמת, ואם נדייק, בין השנים 1925 ל-1927. מי שהקים אותה היו זוגות צעירים שרצו להתגורר בירושלים ליד הוריהם ובעת ההקמה של השכונה הם נעזרו בקרן "מזכרת משה מונטיפיורי". מטעם הקרן נרכשו 112 דונם על ידי נציגה, ואז למעשה היא כבר היתה קיימת.

השכונה הוקמה מראש במטרה להיות מסורתית. המטרות שהוגדרו על ידי חבריה היו לייסד שכונה בקרבת ירושלים ואת הקרקעות שלה למכור בין אלו שרוצים להתגורר בה. זו שכונה שעם הזמן ההתיישבות בה צריכה להיות מסודרת וזה אומר להקים את כל התשתיות והשירותים הדרושים כמו כבישים, דרכים, חנויות ועסקים, מחסנים, אספקה של מים, שירות עגלות ומכוניות, גנים ציבוריים בתי חינוך וכמובן בתי כנסת.

בשנת 1936 הוקמה ליד שכונת קריית משה את שכונת הפועל המזרחי שמאוחר יותר נקראה שכונת מימון אך עם השנים השכונה נבלעה בתוך שכונת קריית משהה והיא כיום חלק ממנה. השכונה סופחה לירושלים לאחר הקמת המדינה כשהתגוררו בה רק כ-80 משפחות. 

שכונת קריית משה לאחר הקמת המדינה

במלחמת העצמאות ספגה שכונת קריית משה כמה פגזים. בשנות ה-50 החלו לזרום לשכונה זוגות צעירים כמו גם אנשים רמי מעלה כמו שר החינוך דאז, מנהל הגימנסיה העברית, משוררים, אקדמאים ורופאים מה שהעלה את קרנה של השכונה בעיני הרשויות. הגידול המשמעותי במספר הדתיים בשכונה החל בשנת 1964 אז עברה אליה ישיבת מרכז הרב הלא היא ספינת הדגל של הציונות הדתית, מה שקיבע את השכונה ככזו עד היום. 

כיום נחשבת שכונת קריית משה לפנינת נדל"ן של ממש. הקו האדום של הרכבת הקלה עובר בגבולה מזרחי של השכונה, היא קרובה יחסית לעיר ולמרכז העניינים של ירושלים, זו שכונה שיש בה אוכלוסייה איכותית כפי שציינו והפרויקטים שנבנים בה הם פרויקטים מדהימים שמתאימים הן לזוגות צעירים והן למשפרי דיור. שכונת קריית משה ירושלים היא אחד הסמלים של העיר, סמל להתפתחות ולהתקדמות של העיר. סמל לאיכות ולדו קיום בין דתיים לחילוניים (למרות שרובה של השכונה דתית לאומית)מאמרים נוספים